MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI, SZTUKI I FOLKLORU

TRANSMISJA KONCERTÓW NA ŻYWO:

ŚRODA, 24 LIPCA


CZWARTEK, 25 LIPCA

 

PIĄTEK, 26 LIPCA

 
SOBOTA, 27 LIPCA

 

NIEDZIELA, 28 LIPCA


Transmisja koncertów na żywo możliwa jest dzięki uprzejmości Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

 


Fotoreportaż z konferencji:

Już w najbliższą środę Rynek Kościuszki rozkwitnie feerią barw i dźwięków. Jak co roku, pod koniec lipca, w Białymstoku i całym województwie rusza Podlaska Oktawa Kultur – prawdziwe święto muzyki, tańca i wielokulturowości.

Na festiwal zaprasza Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, który organizuje Oktawę już po raz dwunasty. W tym roku, od 24 do 28 lipca, widzowie festiwalu zobaczą blisko 600 artystów z 12 krajów: Polski, Ukrainy, Izraela, Serbii, Rosji, Białorusi, Słowacji, Rumunii, Litwy, Gruzji oraz – po raz pierwszy – z Hiszpanii.

Z roku na rok zapraszamy coraz lepsze zespoły - przekonuje Cezary Mielko Dyrektor Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Białymstoku - W tym roku gwiazd będzie naprawdę wiele. Już pierwszego dnia zespół Huun-Huur-Tu  z dalekiej Tuwy, poza tym Orkestar Kristijana Azirovića z Serbii, czy Volynskyi Narodnyi Hor z Ukrainy.

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja imprezy jest rekordowa pod względem liczby miejsc, w których odbędą się festiwalowe koncerty. Główna scena, jak co roku, stanie na białostockim Rynku Kościuszki, ale muzyka z najdalszych zakątków świata rozbrzmiewać będzie w całym województwie podlaskim. W tym roku chęć znalezienia się na mapie Oktawy wyraziły aż 32 podlaskie miejscowości, w tym po raz pierwszy Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla i Sokole.
 
Podlaska Oktawa Kultur to już marka i wspaniała inicjatywa promująca nasze województwo - mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego - W tym roku padł rekord miejscowości, w których zagości Oktawa, a ja mam nadzieję, że ten festiwal jeszcze bardziej rozkwitnie. Cieszę się że mieszkańcy naszego regionu będą mogli poznać kulturę innych krajów, ale też odwrotnie – że zespoły z całego świata będą mogły zwiedzić nasze województwo i zobaczyć wspaniałe zakątki naszego regionu.
 
Podlaska Oktawa Kultur od początku skupiała się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie festiwal prezentuje piękno folkloru z całego świata.
Tego festiwalu nie trzeba zachwalać, bo wszyscy go kochają - podkreśla Agnieszka Brulińska-Skarżyńska, z Departamentu Urzędu Miejskiego w Białymstoku – cieszę się, że serce Białegostoku – Rynek Kościuszki będzie tętnił muzyką, śpiewem i promieniował dobrą energią. Bo to festiwal otwartości i życzliwości.
 
Na festiwalu dominuje taniec, śpiew i muzyka w rozmaitej formie. Podczas jednego dnia imprezy można zobaczyć zespół pieśni i tańca, usłyszeć kapelę wykonującą niestylizowane utwory ludowe, orkiestrę symfoniczną, śpiewy chóralne czy zespoły łączące etniczne wokale z elektrycznymi brzmieniami. Ale Oktawa to nie tylko koncerty, to także szereg imprez towarzyszących.
 
Z roku na rok staramy się wzbogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania – podkreśla Cezary Mielko, Dyrektor WOAK-u -  I tak już dziś zapraszamy na  potańcówkę festiwalową, którą organizujemy we współpracy z białostockim klubem. Odbędzie się ona w piątek, 26 lipca, a zagrają takie zespoły jak Skład Niearchaiczny, Kapela Niwińskich czy Romoda i Ot-Tuda. Zapraszając grupy, mamy na uwadze, by były one otwarte na prowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych i artystycznych i w tym roku przygotowaliśmy naprawdę bogatą ofertę takich zajęć. Warto też zauważyć, że festiwal, wzorem dwóch ostatnich lat będzie transmitowany na kanale You Tube, a do tego będzie można na bieżąco poznawać zespoły i gości w naszym studiu festiwalowym.
 
Podlaska Oktawa Kultur to impreza dla całych rodzin: maluchów, nastolatków, osób dorosłych i seniorów. W Białymstoku ci ostatni przeważnie zajmują miejsca na ławeczkach ustawionych przed sceną, najmłodsi krążą głównie wokół specjalnego namiotu z animacjami dla dzieci, a dorośli i nastolatki tłumnie oblegają stoliki kawiarniane na Rynku Kościuszki. Warto znaleźć czas, żeby w otoczeniu pięknych dźwięków przekonać się, jak wspaniale można poprzez folklor promować ideę otwartości i wielokulturowości.
 
Więcej informacji o festiwalu, w tym pełen program, znajduje się na stronie www.oktawa.woak.bialystok.pl   

Prezentujemy listę zespołów, które wystąpią na tegorocznej Oktawie:

 1. Čarnica (Košice-Západ, Słowacja)
 2. GO_A (Ukraina)
 3. Hora Israel (Izrael)
 4. Huun-Huur-Tu (Tuwa, Federacja Rosyjska)
 5. Izabela Szafrańska z zespołem (Polska)
 6. Junii Braşovului (Brasov, Rumunia)
 7. Kapela Niwińskich (Polska)
 8. Kralytsia (Kijów, Ukraina)
 9. Kupalinka (Mińsk, Białoruś)
 10. Mtsvervali (Batumi, Gruzja)
 11. Orkestar Kristijana Azirovića (Bojnik, Serbia)
 12. Lida State Musical College (Lida, Białoruś)
 13. Padlaski Wianok (Białystok, Polska)
 14. Romoda i Ot-Tuda (Moskwa, Rosja)
 15. Savia Viva (Coria, Hiszpania)
 16. Siaustinis (Panevezys, Litwa)
 17. Skład Niearchaiczny (Polska)
 18. ZPiT UJ „Słowianki” (Kraków, Polska)
 19. Vigüela (Hiszpania)
 20. Volynskyi Narodnyi Hor (Łuck, Ukraina)
 21. Woda na Młyn (Warszawa, Polska)
 22. ZPiT „Kurpie Zielone” (Białystok, Polska)

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O ZESPOŁACH


Podlaskie gminy garną się do Oktawy

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który odbywa się w Białymstoku i kilkunastu miejscowościach regionu. Dla wielu gmin to jedyna szansa by gościć u siebie zespoły muzyczne z całego świata. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, organizator festiwalu, zaprosił przedstawicieli lokalnych ośrodków kultury z całego województwa na prezentację zespołów, które wezmą udział w tegorocznej Oktawie. Będzie ich 26 z 16 krajów, między innymi z Rumunii, Słowacji, Gruzji, Serbii, Ukrainy, Litwy Łotwy i Włoch. Po raz pierwszy na festiwal przyjadą grupy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kamerunu.

Pragnę zaprosić Państwa do współorganizacji koncertów festiwalowych na terenie całego województwa. Wierzę, że sukces Podlaskiej Oktawy Kultur to rezultat stale poszerzającej się współpracy regionalnej samorządów, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w realizację tego wydarzenia. A jest to festiwal o ogromnej randze i prestiżu – mówił dyrektor WOAK-u Cezary Mielko - Zakwalifikowaliśmy 26 zespołów, ale ta liczba może jeszcze wzrosnąć. Wpłynęło do nas ponad 50 zgłoszeń, a więc mieliśmy nie lada dylemat, aby wybrać te najlepsze zespoły. Teraz mogą je Państwo zaprosić do siebie.

Zespoły biorące udział w Podlaskiej Oktawie Kultur są rozchwytywane. Na ich prezentację przyjechali przedstawiciele 27 lokalnych domów kultury, i to nie tylko z dużych miast, takich jak Suwałki, Grajewo, Kolno czy Hajnówka, ale także z Orli, Sokola, Nowinki czy Wigier.
 
Tak naprawdę podobają mi się wszystkie zaprezentowane grupy – mówi Beata Matyskiel z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie – ale ponieważ muszę wybrać, zdecydowałam się na zespół z Kamerunu i Indii. To taka namiastka egzotycznych wakacji w naszym Korycinie. Już cieszę na koncerty na plaży, nad zalewem, przy płonących ogniskach…

Podlaska Oktawa Kultur to największy w województwie podlaskim festiwal ukazujący szeroko pojęty folklor i jego artystyczne inspiracje. Przez kilka dni na scenie w Białymstoku oraz w wielu miejscowościach regionu prezentują się zespoły z całego świata, wykonujące najpiękniejsze pieśni i barwne tańce swojego kraju. Z roku na rok festiwal naturalnie się rozszerza i wzbogaca o folklor z najróżniejszych zakątków świata. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 24-28 lipca.
 
 
 
 

 

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje