THE PODLASIE OCTAVE OF CULTURES
PROGRAM
The 12th International Festival of Music, Art, and Folklore ‘Podlasie Octave of Cultures’, 24-28.07.2019
 
24.07.2019
 
Białystok
5 PM
BRASOV (Romania), PADLASKI WIANOK (Poland), WODA NA MŁYN (Poland), ROMODA & OT-TUDA (Russia), HUUN-HUUR-TU (Russia)
 
Białowieża
GO_A (Ukraine)
 
Mońki
5 PM
KUPALINKA (Belarus)
 
Zambrów
6 PM
SAVIA VIVA DE CORIA (Spain)
 
25.07.2019
 
Białystok
4 PM
THE GROUPS PARADE
 
5 PM
KUPALINKA (Belarus), ZPiT UJ „SŁOWIANKI” (Poland), KAPELA NIWIŃSKICH (Poland), IZABELA SZAFRAŃSKA Z ZESPOŁEM (Poland)
 
26.07.2019
 
Białystok
5 PM
THE ORCHESTRA OF FOLK INSTRUMENTS (Belarus), HORA ISRAEL (Israel), GO_A (Ukraine), SKŁAD NIEARCHAICZNY (Poland), THE KRISTIJAN AZIROVIĆ ORCHESTRA (Serbia)
 
8 PM, Zmiana Klimatu
THE DANCE PARTY
KAPELA NIWIŃSKICH (Poland), ROMODA & OT-TUDA (Russia), KRALYTSIA (Ukraine), SKŁAD NIEARCHAICZNY (Poland)
 
Białowieża
circa 9 PM
ZPiT UJ „SŁOWIANKI” (Poland)
 
Hajnówka
6 PM
MTSVERVALI (Georgia), ČARNICA (Slovakia)
 
Kalinówka Kościelna/Knyszyn
12.30 PM
KRALYTSIA (Ukraine)
 
Orla
5 PM
KUPALINKA (Belarus)
 
Piątnica
6 PM
JUNII BRAŞOVULUI (Romania), WODA NA MŁYN (Poland)
 
Zabłudów
6.30 PM
SIAUSTINIS (Lithuania), SAVIA VIVA DE CORIA (Spain)
 
Zambrów
6 PM
VOLYNSKYI NARODNYI HOR (Ukraine)
 
27.07.2019

Białystok
5 PM
SIAUSTINIS (Lithuania), SAVIA VIVA DE CORIA (Spain), MTSVERVALI (Georgia), KRALYTSIA (Ukraine), ZPiT „KURPIE ZIELONE” (Poland)
 
Bielsk Podlaski
6.30 PM
ROMODA & OT-TUDA (Russia), VIGÜELA (Spain)
 
Czarna Białostocka
7 PM
ZPiT UJ „SŁOWIANKI” (Poland), VOLYNSKYI NARODNYI HOR (Ukraine)
 
Czyżew
5 PM
THE ORCHESTRA OF FOLK INSTRUMENTS (Belarus)
 
Gródek
Circa 8 PM
KUPALINKA (Belarus)
 
Kleszczele
4 PM
JUNII BRAŞOVULUI (Romania), SKŁAD NIEARCHAICZNY (Poland)
 
Krypno Wielkie
7 PM
GO_A (Ukraine)
 
Narewka
6 PM
ČARNICA (Slovakia)
 
Nowinka
6 PM, Nowinka 57
WODA NA MŁYN (Poland), HORA ISRAEL (Israel)
 
Sokole
3 PM
KAPELA NIWIŃSKICH (Poland)
 
Suchowola
7 PM
KAPELA NIWIŃSKICH (Poland)
 
Suwałki
6 PM
ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA (Serbia)
 
Szepietowo
6 PM
PADLASKI WIANOK (Poland)
 
28.07.2019
 
Białystok
4 PM
ČARNICA (Slovakia), VIGÜELA (Spain), VOLYNSKYI NARODNYI HOR (Ukraine)
 
Goniądz
5 PM
JUNII BRAŞOVULUI (Romania)
 
Grajewo
5 PM
ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA (Serbia), WODA NA MŁYN (Poland)
 
Hodyszewo/Nowe Piekuty
13.00 PM
THE ORCHESTRA OF FOLK INSTRUMENTS (Belarus)
 
Zabiele/Kolno
1 PM
SAVIA VIVA DE CORIA (Spain)
 
Korycin
6 PM
GO_A (Ukraine)
 
Pogorzałki/Dobrzyniewo
5 PM
KRALYTSIA (Ukraine)
 
Puńsk
2 PM
SIAUSTINIS (Lithuania)
 
Rajgród
6 PM
MTSVERVALI (Georgia), ZPiT UJ „SŁOWIANKI” (Poland)
 
Siemiatycze
circa 5 PM
HORA ISRAEL (Israel)
 
Sycze
3 PM
ROMODA & OT-TUDA (Russia)
 
Szczuczyn
7 PM
KUPALINKA (Belarus)
 
Wasilków
8 PM
SKŁAD NIEARCHAICZNY (Poland)
 
 
 

 

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje